Zina Sebebiyle Boşanma Davası Açma Hakkı Hangi Şartlarda Kullanılabilir? Affeden Eş Zina Sebebiyle Boşanma Davası Açabilir mi?

Paylaşımı Yapan Av.Mehmet CANSIZ on

Türk Medeni Kanunu (TMK)

I. Zina  
Madde 161 – Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.
Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Zina sebebine dayalı boşanma davası Türk Medeni Kanunu’nun 161. Maddesinde düzenlenmiştir. Öncelikle şunu belirtmek zorundayım. Zina, TCK anlamında suç değildir. Bu nedenle de cezai yaptırımı yoktur. Zina Türk Medeni Kanunu 161. maddesi gereğince boşanma sebebidir. Zina  sadakat yükümlüğünün EN AĞIR ŞEKİLDE İHLALİ olarak kabul edilmektedir. Zina sebebine dayalı boşanma davası açılabilmesi için:

  1. Zina olarak kabul edilebilecek bir fiilin ispatı gereklidir. Zina “Evli bir kişinin kendi eşi dışında birisiyle cinsel ilişkiye girmesidir.” Bunun dışındaki durumlar (Öpüşme, el ele dolaşma, Birbirine arkadaşça olmayan sarılmalar, aşkım, sevgilim gibi sözlerle hitap etme yada sosyal medya üzerinden bu şekilde hitap etme, bu anlama gelen imoji veya resim gönderme..vb) zina değil, SADAKAT YÜKÜMLÜĞÜNÜN İHLALİ SAYILIR. Ayrıca Yargıtay kararlarında “Eşin eşi dışında birini hamile bırakması veya eşi dışında birinden hamile kalması, eşi dışında birinin çocuğunu doğurması veya eşi dışında birinden çocuğunun olması,Eşinden başka bir karşı cinsle ile aynı evde ikamet etmesi, Eşinden başka bir karşı cins ile Otelde aynı odada kalması” gibi fiiller de zina olarak kabul edilmektedir.
  2. ZİNA EDEN EŞ KUSURLU OLMALIDIR. Burada kusurdan kasıt, KENDİ RIZASI İLE, BİLEREK, İSTEYEREK EŞİ DIŞINDAKİ BİR KARŞI CİNS İLE İLİŞKİYE GİRMESİDİR.
  3. ZİNA SEBEBİNE DAYALI BOŞANMA DAVASI, ZİNA FİİLİNİN DİĞER EŞ TARAFINDAN ÖĞRENİLDİĞİ TARİHİN ÜZERİNDEN 6 AY VEYA ZİNA FİİLİNİN GERÇEKLEŞTİĞİ TARİHİN ÜZERİNDEN 5 YIL GEÇMEDEN AÇILMALIDIR. Bu süreler HAK DÜŞÜRÜCÜ sürelerdir.
  4. EŞİNİ AFFEDEN TARAF “ZİNA SEBEBİNE DAYALI” BOŞANMA DAVASI AÇAMAZ. 
  • Eşinin zina ettiğini öğrendikten sonra onu affeden,
  • Eşinin zina ettiğini öğrendikten sonra onunla birlikte tatile çıkan,
  • Eşinin zina ettiğini öğrendikten sonra aynı evde yaşamaya devam eden,
  • Eşinin zina ettiğini öğrendikten sonra ONU AFFETTİĞİNİ SÖYLEYEN eş, zina sebebiyle boşanma davası açamaz.

Av. Mehmet CANSIZ

WhatsApp üzerinden Av.Mehmet CANSIZ’a mesaj göndermek veya aramak için bu bağlantıyı TIKLAYIN

Bizi takip etmek veya Yorum yapmak ister Misiniz?
error
Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Av.Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladım. 1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladım. 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundum. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladım. 2011 Yılından beri "CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda kendi ofisiminde avukatlık hizmeti veriyorum. Evliyim, 3 çocuk babasıyım.

0 Yorum Yap

Bu yazımıza yorum yapmak ister misiniz?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: