Boşanma davasında Eşlerden Birisi Boşanmak İstemezse?

Nesebin Düzeltilmesi Davası Hangi Şartlarda Açılır

Boşanma davasında Eşlerden Birisi Boşanmak İstemezse?

4721 sayılı Medeni Kanun’a göre boşanma yapılabilmesi için bu hususta bir dava açılması gerekir. Boşanma dava sı olarak adlandırılan davalarda ve boşanma sürecinde merak edilen sorulardan birisi de eşlerden birisi boşanmak istemezse ne olur konusudur.

Boşanma sürecinde açılabilecek iki farklı dava türü bulunur. Birincisi anlaşmalı boşanma diğeri ise çekişmeli boşanma olarak adlandırılır. Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin her ikisi de boşanma yönünde isteklidir ve boşanmanın tüm hukuki sonuçlarında uzlaşırlar.

Çekişmeli boşanma davalarında ise, isminden de anlaşılabileceği gibi eşler boşanmanın herhangi bir aşamasında çekişme içerisindedirler. Bu çekişmenin konusu, çocuğun velayeti, nafaka ödenip ödenmemesi, tazminat alınıp alınmaması ya da mal paylaşımının nasıl yapılacağı gibi boşanmanın sonuçları üzerinde olabileceği gibi, eşler direk boşanma hususunda da farklı düşünebilmektedir.

Bu yazımızda boşanma dava sında eşlerden birisi boşanmak istemezse ne olur,

Eşlerden birisinin boşanmayı reddetmesi, eşlerden birisinin boşanmayı kabul etmemesi gibi durumlarda sürecin nasıl ilerleyeceği üzerinde duracağız.

Eşlerden birisinin boşanmaya yanaşmaması farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Boşanmak istemeyen eş, evliliğini ve eşini sevdiği için boşanmak istemeyebilir.

Eşine acı çektirmek maksadıyla boşanma davasını uzatma amaçlı boşanmak istememek ya da boşanma davasının sonuçları hakkında, velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat… gibi konularda eşiyle fikir ayrılığı yaşadığı için boşanmayı istemeyebilir.

Eşten intikan alma duygusu boşanma davası ile birlikte had sahfaya çıkmaktadır. Yıllarca beraber hayatı paylaşmış, acı tatlı pekçok anıları olan eşlerin birden adeta düşman gibi hareket etmelerini anlayabilmek çok zor. Keşke eşler bu intikam hissinden arınabilse. Ama bu çoğu zaman mümkün olmuyor.

Hele hele eşlerden biri diğerini aldattı ise intikam hissi zirveye çıkıyor. “O beni aldattı, hem de kiminle. Ben ona saçımı süpürge ettim yıllarca. Bunu onun burnundan fitil fitil getireceğim” şeklinde ifade edilen sözler duyuyoruz maalesef

Eşlerden birisi boşanmak istemezse ne olur diye merak eden kişiler açısından, boşanmayı isteyip istememek boşanmanın sonucunu etkilemekten ziyade, boşanma süresini etkilemektedir.

Burada eşin boşanmayı istememesi açılacak olan davanın çekişmeli boşanma davası olmasına neden olacağından dolayı, dava çekişmeli yürütülecektir

WhatsApp üzerinden Av.Mehmet CANSIZ’a mesaj göndermek veya aramak için bu bağlantıyı TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nv-author-image

Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.