“İyi Ceza Avukatı Adamı İpten Alır” SÖZÜNÜN GERÇEK HİKAYESİ

[iyi ceza avukatı adamı ipten alır” derler.

iyi ceza avukatı adamı ipten alır

Yer İngiltere. Birkaç yüzyıl öncesi. Adamın biri cinayetten içeri atılır. En iyi ceza avukatı bulunur adama. İlk görüşmelerinde avukat “Merak etme seni kurtaracağım” der.

Adam da avukata güvenir ve mahkemeye çıkar. Karar: İdam.
 Adam avukata kızar, köpürür. “Hani beni kurtaracaktın?” der. Avukat da “Sen merak etme. Bu daha bir şey değil. Temyiz var. Seni kurtaracağım” der. Dava temyize gider. Karar:İdam.
Adam yine avukata döner ve sorar.

“Hani temyizde beni kurtaracaktın?”.

Avukat gayet sakindir. “Dur daha, bu karar Avam Kamarası’nda oylanacak. Seni kurtaracağım.” Dava Avam Kamarası’na gider. Karar:İdam.
 Efendim lafı uzatmayalım. Daha sonra Lordlar Kamarası ve Kraliçe ‘nin onayları vardır sırasıyla. Bu süreçte olanlar malum. Kraliçenin de onaylaması ile darağacı kurulur. Adamı sandalyeye çıkarırlar.
 Avukatla göz göze gelen adamın tüm öfkesi bakışlarına yansımıştır. Avukat ise hala son derece sakindir. Gözleriyle işaret ederek merak etmemesini, onu kurtaracağını anlatmaktadır adama. Adamın ise artık umudu kalmamıştır.
 Cellat gelir, sandalyeyi iter ve talihsiz adam boynunda iple sallanmaya baslar. O sırada avukat kalabalığı yararak darağacına doğru koşmaya başlar, merakla ne yapacağını anlamaya çalışan celladı bir hamlede geçer, ipi keserek adamı kurtarır.
Tabii ortalık ayaga kalkar, bu sefer hem idam mahkumu adam, hem de avukat yakalanır. Avukata bunu neden yaptığı sorulunca cevabı şöyle olur:“Bu adam idam mahkumuydu. Siz de onu idam ettiniz. Adamın olup ölmemesi sizi ilgilendirmez, kanunda “idam edilir” yazıyor, “idam edilerek öldürülür” yazmıyor. İdam gerçekleşmiştir. iyi ceza avukatı adamı ipten alır
Bunun üzerine kimse adamı tekrar asmaya cesaret edemiyor, adam belki de haklıdır diye. Olay karar için yeniden Kraliçe’nin önüne geliyor.
Kralice, zekasından dolayı avukatın iddiasını doğru buluyor ve adamı affediyor. Bu olaydan sonra, ilgili kanun maddesi değiştirilerek “idam edilerek öldürülür” şeklinde yeniden düzenleniyor. iyi ceza avukatı adamı ipten alır
Bu hikayeden de açık bir şekilde anlaşıldığı gibi avukatlık çok özel bir meslektir.

En iyi avukat bazen sizin malınızı, bazen de canınızı, bazen de özgürlüğünüzü size verir.

Bunun için gerek duyduğunuzda alanında uzman olan avukatı bulmanız sizin menfaatinizedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nv-author-image

Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.