Anlaşmalı Boşanma Davasında Eşlerin Duruşmada Bizzat Dinlenmesi Zorunlu Mu?

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davasında Eşlerin Duruşmada Bizzat Dinlenmesi Zorunlu Mu?

Bu soruya doğru cevap vermek için öncelikle yasal düzenlemeleri incelememiz gerekiyor. 4721 Sayılı Türk Medini Kanunun 166/4. fıkrasında “ANLAŞMALI BOŞANMA” düzenlenmiştir.

Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu halde boşanma kararı verilebilmesi için, hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hakim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü halinde boşanmaya hükmolunur. Bu halde tarafların ikrarlarının hakimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.

İlgili yasa maddesi çok açık bir şekilde hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi şeklindeki düzenleme ile HAKİMİN TARAFLARI DURUŞMADA BİZZAT DİNLEMESİNİ ZORUNLU HALE GETİRMİŞTİR.

Peki hala hukukçular bu konuyu niye tartışıyor?. Hakimlerin uygulamadaki farklı uygulamalarından kaynaklanıyor bu sorun. Bazı hakimler evlilik en az 3 yıl sürdüyse ve duruşmada en az 1 tanık da tarafların geçimsizliği hakkında dinlenirse, taraflardan birinin yokluğunda da boşanma kararı verebiliyor. Bu kararlar çoğu zaman istinaf ve Temyiz incelemesinden geçmediği için de kesinleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nv-author-image

Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.