Manevi Tazminat Davalarında Manevi Tatmin ve Caydırıcılık

Tazminat

Sayın okurlar; Bu günkü yazımda Manevi Tazminat Davalarında Manevi Tatmin ve Caydırıcılık konusunda, Türk hukuk sisteminin yetersizliğinden,

hakimlerce takdir edilen manevi tazminat miktarlarının “Manevi Tatmin ve Caydırıcılık” unsurlarını içermeyen kararların mağdurları tatmin etmekten

ve failleri caydırmaktan ne kadar uzak kararlar olduğundan bahsetmek, dertleşmek istiyorum. Bunu da açtığım bir dava üzerinden anlatmak, sizlerle paylaşmak istiyorum.

Manevi Tazminat Davalarında Manevi Tatmin ve Caydırıcılık Hususunda Türk Adalet Sisteminin Garabet Kararları

Müvekkiller anne-baba kuaför. 36 aylık bir çocukları var. Çalıştıkları için çocuklarını kreşe bırakmak zorundalar. Bulundukları yere yakın bir kreşle anlaşıyorlar ve çocuklarını kreşe bırakıyorlar.

Çocuklarını kreşe bıraktıktan 1 hafta sonra, kreşin gerekli tedbirleri almaması, küçüğü koruyamaması, idarecilerin ve kreşteki öğretmenlerin sorumsuzluğu sebebiyle,

36 aylık küçücük çocuk, kreşten koşa koşa çıkıyor, trafiğin vızır vızır olduğu ana caddelerden YALNIZ BAŞINA VE KORUMASIZ bir vaziyette yürüyor. Düşünün bu 36 aylık bir çocuk.

Kreşten yaklaşık 600 metre uzakta bir sağduyulu vatandaş küçüğü  görüyor ve çocuğun yolun ortasına doğru koştuğunu görüyor,

Ezilecek diye endişelendiği için koşarak çocuğu tutuyor ve en yakın markete doğru çocuğu götürürken, market müdürü çocuğu tanıyor ve çocuğu teslim alıyor babasını arıyor.

“x bey çocuğunuz burda gelin alın” diyor. Tabi baba şok geçiriyor. “Nasıl olur, ben onu sabah kreşe bıraktım” diyor ve o hemen kreş müdürünü arıyor. Kreş müdürünün olaydan haberi yok. Aradan yarım saat geçmiş ama haberi yok. “x bey merak etmeyin çocuğunuz burda, arkadaşlarıyla oynuyor” diyor.

Düşünebiliyor musunuz Kreşi ve müdürünü. Daha çocuğun kaçtığından bile haberi yok. Eğitimci ciddiyetine, güvenine bakar mısınız? Biz çocuklarımızı geleceğimizi kimlere emanet ediyoruz? NERDE BU DEVLETİ!….

Neyse müvekkil markete gidiyor ve sağ sağlim çocuğunu alıyor Allaha şükür.

Ama küçük hayatı boyunca üzerinden atamayacağı, etkilerini bütün hayatı boyunca olumsuz bir olay yaşamış oldu. Bu olaydan sonra küçük yaklaşık iki ay en ufak şeyden ağlamaya, ışıksız ortamda uyuyamamaya, en küçük bir ses duyduğunda korkudan ağlamaya başladı. Psikolojik tedavi gördü. Anne ve baba da bu durumdan dolayı çok büyük üzüntü yaşadılar.

BU OLAYDAN SONRA KREŞE KARŞI MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇTIK. 

Davada küçük için 30.000, anne için 10.000, baba için 10.000 olmak üzere 50.000 TL manevi tazminat talep ettik.

Davalı olarak da kreş sahibi ve müdürünü gösterdik.

GARABETİN BÖYLESİ

Dava geçen ay karara çıktı. Mahkeme kreşin 2000’er TL anne babaya, 1000 TL de küçüğe olmak üzere toplam 5000 TL tazminata hükmetti.

Hakime hanım duruşmada sözlü olarak kararını açıkladıktan sonra, davacılar vekili olarak  döndü bana “Avukat bey davanızda haklısınız, AMA İSTEDİĞİNİZ TAZMİNAT ÇOK YÜKSEK, BEN 5000 TL TAZMİNATI UYGUN GÖRDÜM, İSTEDİĞİNİZ RAKAM ÇOK YÜKSEKTİ” dedi. Bu karar beni şok etti tabi, mahkemenin takdir ettiği tazminat çok ama çok düşüktü. Manevi Tazminat Davalarında Manevi Tatmin ve Caydırıcılık unsuru hakime hanım tarafından hiç dikkate alınmamıştı. KAZANDIĞIMIZ DAVAYI KAYBETTİK GİBİ HİSSETTİRDİ VERİLEN TAZMİNAT MİKTARI. GERÇEKTEN BİZ BU DAVAYI KAZANDIK MI? DİYE DÜŞÜNMEYE BAŞLAMIŞTIM.

GEREKÇELİ KARARDAN SONRA YAŞADIĞIM 2. ŞOK!…

Mahkeme kısa karardan 3 hafta sonra gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararı görünce 2. bir şok yaşadım. Mahkeme 5000 Tazminat vermişti ama 2 davalı vekiline de AAÜT üzerinden 1.980 er TL avukatlık ücretine hükmetmişti. Verdiği 5000 TL yi de bu şekilde geri almıştı. Müvekkiller adına davayı kazanmıştık sözde.

AMA NETİCE OLARAK KAZANMAYI BIRAK,

MANEVİ TATMİNİ BIRAK, KARŞI TARAF İÇİN CAYDIRICILIK UNSURUNU BIRAK,

MÜVEKKİLLERİN CEBİNDEN YAKLAŞIK 3.000 TL FAZLADAN PARA ÇIKMIŞ OLDU.

SANKİ MAHKEME TARAFINDAN MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇTIĞIMIZ İÇİN CEZALANDIRILMIŞTIK.

ŞİMDİ KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİNE.UMUDUMUZ ONLARDA. BAKALIM ORADA Manevi Tazminat Davalarında Manevi Tatmin ve Caydırıcılık UNSURUNU DİKKATE ALAN HAKİMLER VAR MI?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nv-author-image

Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.