Yeni Avukatların Karşılaşacağı Sorunlar

Avukatlık Mesleği   

1- Avukatlık mesleğine yeni başlayan avukatları maalesef pek çok zorluklar ve hayal kırıklıkları bekliyor. Neden mi? Hukuk Fakültesini yeni bitirmiş ve avukatlığa başlamış genç meslektaşımızın ilk anda beklentisi çok yüksek oluyor. Gerçek hayat ile teorik bilgiler arasında birebir uyum yok çünkü. Teori ve pratik çok farklı..  Avukatlık Mesleği ve Zorluklar… Uzun ve çetin bir süreç

2-Mesleğe yeni başlayan arkadaşlar, okulu bitirir bitirmez, beklentileri o kadar yüksek oluyor ki…

Bu beklentilerinin pek çoğunun karşılığını mesleklerinin ilk yıllarında maalesef bulamıyorlar. Çünkü hukuk fakültesini önce kazanabilmek, sonra da başarıyla bitirebilmek için çok yoğun çok yorucu bir çalışma yapmak zorunda kalıyorlar: aksi takdirde Fakülteyi bitirmelerinin hayal olacağının bilincindeler. Bu kadar çalışmalarının gayretini fakülteyi bitirip Avukatlık Stajını da tamamlayınca hemen alacaklarını düşünüyorlar. Bazı arkadaşlar hedeflerini o kadar yüksek tutuyor ki. Bu yüksek hedefler hayatin gerçekleri ile çarpışınca darmaduman oluyor ve yerini hayal kırıklığına bırakıyor.

3- İlk hayal kırıklığı stajda başlıyor.

Öncelikle stajlarını yapacakları bir avukat bulmak için yoğun bir mesai harcamak zorunda kalıyorlar. Staj yapacak avukat/ofis bulduklarında ise hayatın gerçeklerini birden Everest tepesi gibi karşılarında görüyorlar. Bu arkadaşlar ilk anda teori bilgilerini pratikte uygulamada çok büyük zorluk çekmeye başlıyorlar. Bekledikleri değeri staj yaparken alamayınca hayal kırıklığı daha da artıyor tabii.

Fakülteyi bitirince kendilerinde özgüven patlaması yaşayan bu genç avukat meslektaşlarımız staj yaptıkları ofiste  (haklı veya haksız olarak) kendilerine yeterince güvenilmediğini, önemli dilekçe ve davalarda kendilerine çömez muamelesi yapıldığını ve hatta avukatlık mesleği ile hiç ilgisi olmayan (ofis temizliği, evrak-dosya getir götür işleri, müvekkillere çay kahve servisleri yapma vs.) işleri yapmak zorunda kaldıklarında hayal kırıklıkları biraz daha artıyor.

4-Bu zor şartlarda stajına başlayan avukat kardeşimizi stajı bitirdiğinde daha önemli sorunlar bekliyor.

Bu sorunlardan en önemlisi de her yıl 100 den fazla hukuk fakültesinden mezun olan yaklaşık 5000 kişinin avukatlığa başlaması ve toplam avukat sayısının 100 bine ulaşmış olması sebebiyle, iş bulmada yaşanan zorluklar. Genç kardeşimizin Avukatlık Ruhsatını aldıktan sonra önünde 2 yol var:

Ya maaşla çalışabileceği bir iş bulacak.

Ya da kendi ofisini açacak.

Hangi yolu seçerse seçsin büyük sorunlar yaşayacağı, işinin hiçte kolay olmadığı aşikar. Bu nedenle bu kardeşlerimizi çetin bir mücadele bekliyor.. Başka bir blog yazısında bu kardeşlerimiz kendi ofisini açarsa ve başka avukatın yanında maaşla çalışmaya başlarsa ne gibi sorunlarla karşı karşıya kalacağı yazmaya devam edeceğim.

Av. Mehmet CANSIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nv-author-image

Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.