İzmirde Avukat Olmak…

Paylaşımı Yapan Av.Mehmet CANSIZ on

İzmir’de Bulunan Avukat Sayısı , Nüfusa Oranı, İzmir Avukatı Olmak…

İzmir’de avukatlık mesleğini icra etmek her geçen gün zorlaşıyor. Neden mi? 31.12.2015 tarihi itibariyle İzmir Barosuna kayıtlı olan avukat sayısı 7.043. 31.12.2015 tarihi itibariyle İzmir ilinin Nüfusu 4.168.145.

Yani kaba bir hesapla 591 kişiye bir avukat düşüyor.

Yine 31.12.2015 tarihi itibariyle tüm Türkiye’de Baroya kayıtlı Avukat sayısı  93.573. Nüfusun 79 milyon olduğunu düşünelim. Bu durumda tüm Türkiye dikkate alındığın avukat başına düşen sayı 844 kişi.

Bu da izmir’de avukatlık yapmanın ne kadar zor hale geldiğini anlamamız için yeterli bir veri. Türkiye ortalaması 844, İzmir Avukatına düşen pay 591.

İzmir avukatının şanssızlığı bu kadar da değil. Her yıl hukuk fakültelerinden 5.000 yeni mezun çıktığını da hesaplamaya dahil edersek ve İzmir Nüfusun stabil olduğunu da hesaba katarsak, mezun olan 5000 avukatın yaklaşık 500 tanesinin İzmir avukat listesine  dahil olduğunu da hesaplamaya katarsak. avukat başına düşen kişi sayısının her yıl yaklaşık %10  civarında düşeceği de bir vakıa. Bu durumda İzmir Avukatlarının işinin her geçen gün daha da zorlaştığı aşikar.Bir de yeni mesleğe başlayan İzmir Avukatının durumu daha da vahim. Bu şartlarda yeni müvekkil elde edebilmek ve küçücük pastadan pay alabilmek çok daha zor.Bu nedenle İzmir Avukat için bence cazibesini yitirmiş bir şehir. Bu aynı zamanda Türkiye’deki avukatların da problemi ama İzmir avukatlarının durumu çok daha vahim.

Kısaca söyle özetleyebiliriz: “İzmir Avukatı için Ekmek. ASLANIN AĞZINDA DEĞİL, MİDESİNDE, YAKINDA ASLANIN İNCE BAĞIRSAKLARINA İNECEK!….” 

Avukatlık mesleği tüm Türkiye’de cazibesini yitiriyor maalesef. Ama İzmir avukatları için durum çok daha vahim. Mesleğin kurtulması için bir an önce yasal düzenleme şart;

*Avukatlığa geçiş için acil olarak sınav getirilmeli TUS benzeri. Yapı kooperatiflerine,

*50 den fazla işçi çalıştıran şirketlere mutlaka sözleşmeli avukat zorunluluğu getirilmeli.

*CMK ücret tarifesi Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne eşitlenmeli. 

Yoksa vakti çok geç olacak. Bu nedenle yasama organına, hükümete de görevler düşüyor. Avukatlık kutsal bir meslek. Bunun bilincine varılmalı ve mesleğin itibarının korunması için çok acil önlemler alınmalı. Yarın geç olabilir ve ağır bedeller ödeyebiliriz, toplum ve fert olarak…


Av.Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

0 Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir