Genç Avukatlara Tavsiyeler 2

[youtube]Insert video URL or ID here[/youtube]

Genç Avukatların kariyerlerinin ilerleyen safhalarında ciddi sıkıntılar çekmemesi için aşağıdaki tavsiyelerimi dikkate almalarını öneriyorum.Avukatlar

 1. Müvekkiller çözüm ister. Bu nedenle, hukukçu tarafınızı konuşturmadan önce sıkıntının ne olduğunu tam olarak anlamanız gerekmektedir. Biraz sağduyulu olmak bile sorunları kolayca anlamanıza ve çözüm üretmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, müşterilerinizi can kulağıyla dinleyin.Avukatlar
 2. Makul bedeller karşılığında kaliteli hizmet sunun. Yardımcı olamadığınız durumlarda harcadığınız zaman için sakın ücret talep etmeyin. Müşteri mutsuz, siz de mutsuz olacağınız için bir de ücret talep ederek müşterinin algısını daha da kötüleştirmeyin. Mutsuz müşterinin sizi çevresindeki yirmi bir kişiye anlatacağını unutmayın.
 3. Hukuk hizmeti vermenin profesyonel bir meslek olduğunu hep hatırlayın. Müşteri bulamazsanız bu işi sürdürmeniz zorlaşır. Yeni iş fırsatlarını yakalayabilmek için potansiyel müşterilerin çevresinde bolca zaman geçirmeniz gerekecektir. İşin sadece hukuk hizmeti verme kısmına dalıp giderseniz, müşteri bulmayı ikinci plana attığınız için epey sıkıntı çekersiniz. Bu konuda kendinizi hızla geliştirmek ve yeni müşteri kazanmayı öğrenmek için işin uzmanlarından mutlaka koçluk alın.
 4. Müşteriler, avukatlık bürolarıyla değil, avukatlarla çalışırlar. On numara internet siteniz, kötü karakterli, duyarsız, telefonlara vaktinde cevap vermeyen, iletişim becerileri zayıf avukatların hatalarını maalesef örtemez.
 5. Konuşmaktan daha çok dinlemelisiniz. Bu işte çok konuşan çok kaybeder. Müvekkil adayının önünde sağlam bir duruş sergilemek, okulda hızlı parmak kaldırmaya benzemez. Sorunun özünü anlamak için iyi bir dinleyici ve ucu açık sorularla konuyu ortaya çıkaran biri olmalısınız. Konuya hakim olmadan söze başlamak saygınlığınızı sıfırlar. Konuşmak için değil, anlamak için müvekkilin karşısına oturun.
 6. Büyük bürolarda çalışan genç avukatlar hukukun iş geliştirme kısmına ihtiyaç duymadıklarını düşünüyorlar. Bu uzun vadede onlar için büyük bir dezavantaja dönüşüyor. Farklılaşan müşteri ihtiyaçları ve doygunluğa ulaşan hukuk branşları karşısında ayakta kalabilmek için iş geliştirmeyi iyi bilmek gerekir. Bilmeyenler ise sudan çıkmış balık gibi kıvranmaya devam edeceklerdir.

  GENÇ AVUKATLARA ÇOK DEĞERLİ DİĞER ÖNERİLER..

  1. Üstat avukatların tavsiyelerini dinleyin ama onların geçtiği kariyer yollarından geçmeyin. Çünkü o zamanlardaki sosyo ekonomik şartlarla bugünün şartları arasında çok büyük farklar vardır. Onların uyguladığı teknikler bugün için demode kalır. Bu nedenle, kendiniz yeni bir kariyer yolu inşa etmelisiniz.
  2. Siz aslında iş almaya çalışan bir avukat değilsiniz. Hukuk hizmeti veren bir iş adamı veya iş kadınısınız. Bu iki bakış açısının yarattığı sonuçlar büyük farklılık gösterir. Birçok avukat, mesleğinin iş geliştirme tarafına gereken ilgiyi göstermez ve bu alanda çabalarını minimumda tutar. Başarı, tam tersi düşünenleri sever. İyi bir işadamı veya işkadını olmayı kucaklayın.
  3. Sınırlı kaynaklarınız var. sabit giderlerinizi en aza indirecek şekilde yapılanın. Kaynaklarınızı müvekkillerinizle olan temas sıklığını ve kalitesini arttırmak için kullanın.
  4. Avukatlık mesleğiyle ilgili sık sık duyacağınız iki nasihat vardır:
  5. Serbest Avukatlıkta nakit akışına dikkat etmek gerekir.
  6. Serbest Avukatlık insan ilişkileri yönetimidir.

  Birçok müvekkiliniz olabilir. Lakin vadesi gelen ödemelerinizi karşılayacak geliri zamanında elde edemiyorsanız, kapınıza alacaklılar dayanır. Avukatlıkta ay var günü besler, gün var ayı besler. Bu nedenle, işletme sermayenizi güçlü tutmanız gerekir. Nakit akışınızın düzenli ve sıkıntısız ilerlemesi için de size gereken mükemmel bir müvekkil ilişkisidir.

  İyi bir müvekkil avukat ilişkisi tahsilâtlarınızı hızlandırır. İşinizin tıkır tıkır yürümesini sağlar. Bu amaçla,  müvekkilleri işinizin merkezine koyun ve onlara kral muamelesi yapın. Sonuçlar yüzünüzü güldürecektir.

  1. Amerikalı Ünlü Yazar Ernest Hemingway’in şu özlü sözünü aklınızdan çıkarmayın: “Hayat, uğrunda savaşmaya değecek kadar güzeldir.” Zaman zaman bu sözün doğruluğu hakkında şüpheye düştüğümüz olur. Lakin bugüne kadar hep doğru çıkmıştır ve çıkmaya da devam edecektir.                                             DİKKAT……                                                                                                                                                                       1. Genç Avukatlar hukuk mesleğinin ticari tarafını artık daha fazla önemsemek zorundadır.2. Müvekkiller çözüm isterler. Ne kadar iyi bir hukukçu olduğunuzu ortaya koymadan önce sorunu iyi anlayıp anlamadığınızdan emin olmalısınız. Sağduyulu bir yaklaşım bu bağlamda işinizi kolaylaştıracaktır.3. Düzgün bir iş çıkarmalı ve karşılığında makul bir ücret almalısınız. Yardımcı olamayacağınız işleri üzerinize asla almamalısınız. Hem kendinizi hem de müvekkili acınacak duruma düşürmekten kaçınmalısınız.4. Avukatlığın mesleki ve ticari yönleri olduğunu unutmamalısınız. Bunlar sizin çocuklarınızdır. Bu iki evlada eşit sevgi beslemelisiniz. Avukatlığın mesleki yönünde gelişim için çaba harcadığınız kadar ticari yönü için de enerji ve zaman harcamalısınız. Ticari yönünü küçümserseniz, işinize belediye otobüsüyle gitmek zorunda kalabilirsiniz.5. Müvekkiller avukatlarla çalışırlar, avukatlık bürolarıyla değil. Büronuzun profesyonel görünümlü ve pahalı internet sitesi kötü kişilik özelliklerinizi, iletişim fakirliğinizi ve müvekkillere karşı duyarsızlığınızı örtemez. Sonunuzu getirecek bu kötü davranışlardan kaçının.6. Konuşmaktan çok dinleyin. Müvekkille görüşme Hukuk Fakültesinde sorulan sorulara ışık hızıyla cevap verip prim toplamaya benzemez.  İyi dinlemeden mütalaa ederseniz, müvekkilin ihtiyacını anlamadan yanlış cevaplar verirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nv-author-image

Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.