İyi Avukat Olmak İçin Nelere Dikkat Etmeli…..

30Avukatlık mesleğim olduğu için söylemiyorum “çok önemli, çok kutsal bir meslektir” . Çünkü avukat, yasadışı bir korunun bir hakkının ihlal edilmediğini düşünüyorumen vatandaşların, bu yasal hakların almaları için, vatandaşların ismini ve hesabını yönetiyor ve zamanını meşru kılıyor.

Avukatlık, kamusal düzeyde bir meslek olmakla birlikte kamuya açık bir kararla korunmayan bir meslektir. Yasalarda avukatlara pek çok hak tanınmış olsa bile, kamu bürokrasisini aşmak pek de kolay olmuyor biz avukatlar için. Maalesef, ülkemizde bürokratik bir oligarşi sistemi hakimdir. Kraldan fazla kralcı olan bürokratların odası, şahsi egosunu “müvekkilinin hakkını arayan avukatı engellemekle tatmin eden”  bürokrat tipleriyle de mücadele etmek zorunda iken zamanlanır.

Avukatlık demek, mücadele gücü. Avukatlık demek, sabır verici. Avukatlık demek, müvekkilinin haklılığına inanıp devam edeceksin ve zaman zaman müvekkile olsa da “müvekkilinin kamu otoritesi ve şahıslara karşı hakkını devam ediyor, sıkılmadan, bıkmadan, usanmadan aramaktır.”

Avukat geçmişi yasaları en iyi şekilde biliyor ve kendini sürekli yapıyoruz. Avukat sürekli güncel kalmak zorundadır. Sayısı kaç milyona ulaştığı dahi, bilinmeyen yasaları, yönetmelikleri, tüzükleri, genel yapıları bilmemek gibi bir lüksü yoktur Araştırmak bulmak zorundadır.

Avukat, pratik bir zekaya sahip olmak zorundadır. Avukat, kimsenin görmediği ayrıntıyı görüyor, herkesin ihmal ederek burada görünmesini istiyordır. ANCAK BU ŞEKİLDE İYİ BİR AVUKAT OLABİLİR ÇÜNKÜ.

İyi bir avukat, aynı zamanda iyi bir esnaf da olmak zorundadır. Çünkü ne kadar avukatlık kamusal anlamda bir meslek olsa da, nihayetinde kendi müvekkillerinden başka bir gelir kaynağı yoktu. Müvekkillerini, aynı bir esnafın olduğu gibi, VERECEĞİ HUKUK HİZMETİ konusunda ikna edebilmek zorundadır . En iyi, en bilgili avukat olsan da müvekkilini ikna edemediğin sırada başarılı olma şansın, para kazanma şansın yoktur. Öncelikle müvekkili ikna edip davasını alacak ki avukat, bilgisini, tecrübesini, zekasını, çalıştığını davayı kazanabilsin.

İyi bir avukat, olmasını bekliyor. Avukat, sinirlerine hakim olan bir araç.

İyi bir avukatın, onu zamanın kılık kıyafetine, kişisel bakımına çok dikkat etmeli, iyi giyinmeyi ve iyi görünmeyi bil.

İyi bir avukat, HER ZAMAN, DOĞRU, DÜRÜST BİR KİŞİ olmak zorundadır. Doğruluk ve dürüstlük bu mesleğin en önemli ve olmazsa olmaz şartıdır.

İyi bir avukat, MESLEĞİ SEBEBİYLE ÖĞRENDİĞİ BİLGİ VE OLAYLARI 3. KİŞİLERE KESİNLİKLE AKTARMAMALI, KISACA SIR KÜPÜ OLMALIDIR.

İyi bir avukat, bilinmeyen kavramı ÇOK KONUŞMAMALI- AZ VE ÖZ KONUŞMALIDIR. Eskilerin tabiri İLE AVUKAT dilekce KONUŞMALARINDA Eskilerin DEĞİMİYLE VE “EFRADINI camii, AĞYARINI mani”  tabirine Uygun Olarak,  “SÖYLENMESİ VEYA YAZILMASI ZORUNLU OLAN HER ŞEYİ SÖYLEMELİ VEYA YAZMALI, SÖYLENMESİ VEYA YAZILMASI GEREKMEYEN HİÇBİR ŞEYİ DE SÖYLEMEMELİ YAZMAMALIDIR VE.

İyi bir avukat, korumada kendimizi müvekkillerinden korumayı bilmek zorundadır. Çünkü müvekkiller, avukatın söylediği sözleri değil, kendi inandıkları, algıladıkları ile avukatı yargılarlar. Bu restoranda avukat, bizimle iletişime geçin, AMAÇA YAZILI VE GÖRSEL ile ilgili etmektir.

Avukat Mehmet CANSIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nv-author-image

Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.