Senetle İşlem Yapıyorsanız “NELER DİKKAT ETMELİSİNİZ?

SENET

  1- Boş senet asla vermeyin.  Boş senet kötü niyetli birinin elinde, telafisi mümkün olmayacak zararlar görmenize sebebiyet verebilir. Bir imza yüzünden tüm mal varlığınızı kaybedebilirsiniz. Sen edin rakam kısmı ve vade kısmı kesinlikle dolu olmalı. Böylece ödeme tarihinden önce ve sürpriz bir rakamla karşılaşmazsınız.

2- Senede tek imza atın Senet üzerine geçmişte çift imza atılmasının sebebi, eskiden senetlerin üzerine damga pulu yapıştırılıyor olmasından ve imzanın birinin pulu üzerine, diğerinin ise açığa atılmasından ileri gelmekteydi. Ancak artık damga pulları kalktığından, senet üzerine sadece tek imza atın.

Birden fazla imza atarsanız ne mi olur? Örneğin şirket adına imza attığınız bir senette, adınız soyadınızı da yazarlar ve borç için şahsi malvarlığınızla da sorumlu olursunuz. Ben iki imzayı da şirket adına atmıştım gibi bir savunma mahkemede dinlenmez.

3- Taksitlerle ödenecek bir borç için tek senet vermeyin. Bazen alacaklı bu hususta “uygulamamız böyle” diye diretebilir. Eğer imzalamak zorundaysanız, borcun kaynağını, hangi tarihlerde hangi tutarda ödeneceğini, borcun tamamı için de sizden bahsi geçen vadesi tutarı yazılı senedin alındığını gösterir bir sözleşme yapın. Aslından bir suret de kendinize almayı ihmal etmeyin.

4- Para birimini yazmayı ihmal etmeyin. Siz TL olarak borçlandığınızı düşünürsünüz. Dolar, euro takibiyle karşılaşabilirsiniz.

5- Borcun yazı ile olan kısmını doldurmayı ihmal etmeyin. Yazı ve rakam arasında ihtilaf çıkarsa, mahkeme yazı ile olan kısma itibar eder.

6- Borç miktarının başını ve sonunu #, = gibi sembolleri kapatın ki rakama sonradan ilave yapılamasın.

7- Senedi mümkünse kendi el yazınız ile doldurun. Uygulamada senedi alacaklı hazırlamakta, borçlu sadece imza atmaktadır. Alacaklı sonradan rakamı küçük bir kalem hareketiyle değiştirebilir. Böyle bir kötü senaryo ile karşılaşmamak için kendi el yazınız ile doldurmanız fayda var.

8- Teminat senedi veriyorsanız, üzerine teminattır yazmanız fayda etmez. Neyin teminatı olduğu Yazılmamış sa, teminattır ibaresi yazılmamış sayılır.

9- Senet borcunu, aslını teslim almadan kesinlikle ödemeyin. Ben senedi yırtarım, bulunca sana iade ederim gibi sözlere itibar etmeyin. Alacaklı senedi cirolayıp başkasına vermiş olabilir. Artık yetkili hamil olmadığından, aslını almadan ödeme yaparsanız, yetkili hamile 2. Defa aynı borcu ödemek zorunda kalabilirsiniz.

10- Senedin üzerine KEŞİDE TARİHİNİ yani DÜZENLEME TARİHİNİ mutlaka yazın.

11- Senedin ödenmemesi durumunda “Borçlunun adresi” olarak görünen yer aksi kararlaştırılmadıkça keşide yeri kabul edileceğinden, senedin alacaklısı iseniz yetkili mahkeme yeri olarak kendi adresinizin bulunduğu ili veya ilçeyi yazmayı unutmayın.

12- Senet üzerinde mümkün oldukça DÜZELTME YAPMAYIN. Yanlış yazdıysanız yenisini düzenleyin.Düzeltme yapmak zorunda kaldığınızda da DÜZELTTİĞİNİZ KISMIN YANINA MUTLAKA SENET BORÇLUSUNUN İMZASINI ATTIRIN.

13- Senet düzenlenip borçludan alındıktan sonra SENET ÜZERİNDE DÜZELTME VEYA İLAVE YAPMAYIN..

14- Yeni senet düzenleyecekseniz; Borçlunun kimliğini MUTLAKA KONTROL EDİN.

15- Yeni senet düzenleyecekseniz; Borçlu şirket ise, MUTLAKA ŞİRKET YETKİLİSİNİN İMZA SİRKÜSÜNÜ KONTROL EDİP, şirket adına senedi imzalayanın şirket yetkilisi olduğundan emin olun. 

16-Yeni senet düzenleyecekseniz; Senedin üzerine borçlunun NÜFUS CÜZDANINDAKİ ADI,SOYADI VE TC KİMLİK NUMARASININ YAZILDIĞINDAN EMİN OLUN.Borçlunun adresini yazmayı da ihmal etmeyin. Senet ciro vasıtasıyla elinize geçtiyse de aynı kontrolleri yapın.

17-Senet ciro vasıtasıyla elinize geçtiyse cirantanın SADECE İMZASINI ALMANIZ yeterli olmayacaktır. Cirantanın adını, soyadını, adresini, telefon numarasını da mutlaka kendi el yazısı ile yazdırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nv-author-image

Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.