İyi Avukat Olmak İçin Nelere Dikkat Etmeli…..

Avukatlık, mesleğim olduğu için söylemiyorum, çok önemli, çok kutsal bir meslektir. Çünkü avukat, yasa tarafından korunun bir hakkının ihlal edildiğini düşünen vatandaşların, bu yasal haklarını almaları için, vatandaş nam ve hesabına mücadele veren ve çoğu zaman da meşru kamu otoritesine karşı -yani devlete karşı-  devletin yasalarının verdiği hakları savunan bir meslektir. en iyi avukat

Avukatlık, kamusal nitelikli bir meslek olmakla birlikte kamu tarafından yeteri karar da korunmayan bir meslektir. Yasalarda avukatlara pek çok hak tanınmış olmasına rağmen, kamu bürokrasisini aşmak pek de kolay olmamaktadır biz avukatlar için. Maalesef, ülkemizde bürokratik bir oligarşi sistemi hakimdir. Kraldan fazla kralcı olan bürokratların yanında, şahsi egosunu “müvekkilinin hakkını arayan avukatı engellemekle tatmin eden”  bürokrat tipleriyle de mücadele etmek zorunda kalırız çoğu zaman.

Avukatlık demek, mücadele demektir. Avukatlık demek, sabır demektir. Avukatlık demek, müvekkilinin haklılığına inanıp sonuna kadar ve çoğu zaman müvekkile rağmen “müvekkilinin kamu otoritesi ve şahıslara karşı hakkını sonuna kadar, sıkılmadan, bıkmadan, usanmadan aramak demektir.”

Avukat öncelikle yasaları en iyi şekilde bilmek ve kendini sürekli geliştirmek zorundadır. Avukat sürekli güncel kalmak zorundadır. Sayısı kaç milyona ulaştığı dahi bilinmeyen yasaları, yönetmelikleri, tüzükleri, genelgeleri bilmemek gibi bir lüksü yoktur avukatın. Araştırmak bulmak zorundadır.

Avukat, pratik bir zekaya sahip olmak zorundadır. Avukat, kimsenin görmediği ayrıntıyı görmek, herkesin ihmal ettiği ayrıntıları bulmak zorundadır. ANCAK BU ŞEKİLDE İYİ BİR AVUKAT OLABİLİR ÇÜNKÜ.

İyi bir avukat, aynı zamanda iyi bir esnaf da olmak zorundadır. Çünkü, her ne kadar avukatlık kamusal nitelikli bir meslek olsa da, nihayetinde kendi müvekkillerinden başka bir gelir kaynağı yoktur. Müvekkillerini, aynı bir esnafın yaptığı gibi, VERECEĞİ HUKUK HİZMETİ konusunda ikna edebilmek zorundadır. En iyi, en bilgili avukat olsan da müvekkilini ikna edemediğin sürece başarılı olma şansın, para kazanma şansın yoktur. Öncelikle müvekkili ikna edip davasını alacak ki avukat, bilgisini, tecrübesini, zekasını, kalitesini kullanarak davayı kazanabilsin.

İyi bir avukat, sabırlı olmalıdır. Avukat, sinirlerine hakim olmayı bilmelidir.

İyi bir avukatın, her zaman kılık kıyafetine, kişisel bakımına çok dikkat etmeli, iyi giyinmeyi ve iyi görünmeyi bilmelidir.

İyi bir avukat, HER ZAMAN, DOĞRU, DÜRÜST BİR KİŞİ olmak zorundadır. Doğruluk ve dürüstlük bu mesleğin en önemli ve olmazsa olmaz şartıdır bence.

İyi bir avukat, MESLEĞİ SEBEBİYLE ÖĞRENDİĞİ BİLGİ VE OLAYLARI 3. KİŞİLERE KESİNLİKLE AKTARMAMALI, KISACA SIR KÜPÜ OLMALIDIR.

İyi bir avukat, bilinenin aksine ÇOK KONUŞMAMALI- AZ VE ÖZ KONUŞMALIDIR. ESKİLERİN TABİRİ İLE AVUKAT DİLEKÇE  VE KONUŞMALARINDA ESKİLERİN DEĞİMİYLE “EFRADINI CAMİİ, AĞYARINI MANİ”  tabirine uygun olarak, “SÖYLENMESİ VEYA YAZILMASI ZORUNLU OLAN HER ŞEYİ SÖYLEMELİ VEYA YAZMALI, SÖYLENMESİ VEYA YAZILMASI GEREKMEYEN HİÇBİR ŞEYİ DE SÖYLEMEMELİ VE YAZMAMALIDIR.

İyi bir avukat, öncelikle kendini müvekkillerinden korumayı bilmek zorundadır. Çünkü müvekkiller, avukatın söylediği sözleri değil, kendi inandıkları, algıladıkları ile avukatı yargılarlar. Bu nedenle avukat, öncelikle müvekkilleri ile yaptığı görüşmeleri MUTLAKA AMA MUTLAKA YAZILI VE GÖRSEL olarak muhafaza etmelidir.

Avukat Mehmet CANSIZ

Paylaşımlarımız ile ilgili yorumlarınız bizim için değerlidir.

 
%d blogcu bunu beğendi: