Muvazaalı Boşanma İddiasıyla Anne-Babanız üzerinden Bağlanan Maaş Sgk Tarafından Geri İstendi İse Ne Yapmalısınız?

Muvazaalı Boşanma

Sosyal güvenlik Kurumu, Sigortalı anne veya babanın vefatından sonra bekar kız çocuklara talep halinde maaş bağlamaktadır. Bu maaşı alabilmek için, EVLİLİKLERİ FİİLEN DEVAM ETMESİNE RAĞMEN YANİ AYNI EVDE YAŞAMAYA DEVAM ETMELERİNE RAĞMEN, RESMİ OLARAK BOŞANMAKTA VE SGK DAN BU ŞEKİLDE USULSÜZ MAAŞ ALMAKTADIR.

             Bu durum, Sgk denetimleri sonucunda ortaya çıktığında ( Genellikle SGK ya yapılan ihbarlar sonucu), Sgk öncelikle ödediği maaşı kesmekte ve ilave olarak ödediği maaşları geriye dönük olarak faiziyle birlikte talep etmektedir. 

            Sgk bu durumda haksız olarak ödenen maaşları faiziyle birlikte iade edilmesi için Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkındaki Kanun hükümleri gereğince icra ödeme emri göndermektedir. Bu ödeme emrinde borca 7 gün içinde itiraz edilebileceği, itirazın 10 gün içinde Sgk tarafından karara bağlanacağı, itiraza rağmen borcun 30 gün içinde ödenmemesi durumunda genel hükümler göre icra işlemlerinin devam edeceği bildirilmektedir.

            NE YAPMALISINIZ?

                Bu durumda iseniz;

  • Öncelikle ödeme emrini tebliğ aldığınız tarihten itibaren 7 gün içinde, Boşanmanın muvazaalı bir boşanma olmadığını vurgulayarak, maaş alanın ve eski eşin ayrı yaşadığını, mernis adres kayıtları ve bu konuda tanıklık yapabilecek kişilerin ad, soyad, adres ve telefon bilgilerini de belirterek, BORCUN ANAPARA VE FAİZLERİNİN TAMAMINA İTİRAZ ETTİĞİNİ SGK BİLDİRMELİSİNİZ.
    • Bu itirazınızı Sgk yasal olarak 10 gün içinde değerlendirip sonuca bağlamak zorunda. Sgk itirazınızı reddetti ise; Tebliğ tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde İş Mahkemesi (Sssk ve Bağkur) veya İdare Mahkemesinde (Emekli Sandığı) dava açarak borcunuzun olmadığının tespitini ve haksız olarak kesilen aylığınızın devamını ve eksik ödenen maaşların faiziyle birlikte iadesini talep edebilirsiniz. Ayrıca Mahkemeden tedbir talep ederek dava sonuna kadar icranın durdurulması talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nv-author-image

Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladı.1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundu. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. 2011 Yılından beri kurcusu olduğu"CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda avukatlık hizmeti vermektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.