Soru: ” Ben vefat edince, velaletim altındaki çocuğuma kalacak malların idaresinin eski eşime geçmesini istemiyorum. Ne yapabilirim?

Cevap: Bu soru tarafımıza pekçok kez sorulmaktadır ve bu konuda avukat olarak bizden çözüm üretmemiz istenmektedir. Bu istek de hiç de haksız bir istek değildir kanaatimizce. Her ana-baba doğal olarak çocuğunun hakları korumak ve geleceğini güvence altına almak istemektedir.

Bu soruya vereceğimiz cevap ve net çözüm şu şekilde olabilir:

1- Öncelikle “Resmi Şekilde Düzenlenmiş Bir VASİYETNAMEYE” ihtiyaç var bu durumda.

2-Bu vasiyetnamede çocuğunuza TMK (521-522-523-524-525) ÖN MİRASÇI atamamız gerekiyor. Ön Mirasçı olarak atayacağınız kişi, kişiliğinden, ahlakından ve çocuğunuzun menfaatlerini her şartta koruyacağından emin olduğunuz, %100n güvendiğiniz bir kişi olmalıdır.

ÖN MİRASÇI ”

T.M.K Madde 521 – Mirasbırakan, ölüme bağlı tasarrufuyla önmirasçı atadığı kişiyi mirası artmirasçıya devretmekle yükümlü kılabilir.

Aynı yükümlülük artmirasçıya yüklenemez.

Bu kurallar belirli mal bırakmada da uygulanır.”

3- Ön Mirasçı belirlendikten sonra ise, düzenleyeceğiniz resmi vasiyetnamede Artmirasçı olarak çocuğunuzu atamanız gerekiyor.

4- Ön mirasçı olarak atadığınız kişinin, alt mirasçıya ne zaman mirası devredeceğini açık bir şekilde belirtmeniz çok önemli. BUNU BELİRTMEDİĞİNİZ DURUMDA, YASA GEREĞİ MİRAS, ÖN MİRASÇININ VEFATINDAN SONRA ALT MİRASÇIYA GEÇECEKTİR. Bu da çocuğun menfaatlerine hiç de uygun düşmeyecektir kanaatindeyiz.

5-Bu konuda bir vasiyetname düzenlemek istediğinizde MUTLAKA AMA MUTLAKA BİR AVUKATTAN DESTEK ALMANIZ GEREKTİĞİ ÖZELLİKLE HATIRLATMAK İSTERİM

Leave a Reply

*