Yeni Yargı Reformu Avukatlık Mesleğinin İtibarını Geri Getirecek mi?

Published by Av.Mehmet CANSIZ on

Sayın Cumhurbaşkanımız açısından 30.05.2019 tarihinde yeni yargı reformu açıklandı. Bu reform “Biz Avukatlar tarafından yıllardır beklenen ama bir türlü gelmeyen” çok önemli bir reform şahsi kanaatimiz olarak.

Avukatlık mesleği son yıllarda çok büyük itibar kaybına uğradı. Avukat sayısı 135.000 i aştı, 82 milyona ulaşan nüfusumuz dikkate alındığında, avukat başına düşen vatandaş sayısı 500 lere düştü.En önemlisi de  sayısı 90 ı aşan Hukuk Fakültelerinde eğitim kalitesinin çok fazla düşmesi, mezun olanların hukuki eğitim ve bilgi sevilerinin çok yetersiz düzeye düşmesine sebep oldu.

Avukatlık mesleğinde kalite düştü maalesef. 1990 larda Hukuk Fakültesine girebilmek için ÖSS-ÖYS sınavlarında ilk %10 luk dilime girilmesi gerekirken, bu oran %20 lere yaklaştı. Bu da kalitenin düşmesini sağladı.

Bu nedenle “BU GİDİŞATA DUR DEMENİN VE AVUKATLIK MESLEĞİNİN KALİTESİNİN, İTİBARININ TEKRAR KAZANILMASININ VAKTİ” geldi de geçti bile.

Yeni Adalet Reformu Avukatlık Mesleğinin itibarının Tekrar kazanılması açısından çok önemli bi25zce de…

ADALET REFORMU AVUKATLIK MESLEĞİNİN ESKİ İTİBARINI KAZANMASI İÇİN NELER GETİRİYOR

 1. Hukuk alanındaki mesleklere girişte bir sınavın geliyor olması. Avukat adayı olabilmek için, hakim, savcı ve noter adayı olabilmek için artık sınava girilmesi ve kazanılması gerekecek. Yani artık Hukuk Fakültesinden mezun olan avukat olamayacak, eleme sınavı yapılacak.
 2. Hukuk fakülteleri bugün 190 bininci sıradan öğrenci kabul ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı bunu ilk fırsatta 100 bine düşüreceklerini söyledi. Bu şu demektir: Bunun iki katı daha kaliteli öğrenci kaydı yapılacak.
 3. Hukuk fakültelerinde analitik düşünme ve uygulamaya yönelik çalışmalar olacak.
 4. Vatandaşlarımızın avukatlık hizmetinden daha rahat yararlanabilmesi ve adalete erişim haklarının önündeki engellerin azaltılması için avukatlık hizmetlerindeki KDV düşürülecek
 5. Tapuya ilişkin işlemlerin, gayrimenkulün aynına ilişkin sözleşmelerin, bazı kira sözleşmelerinin sadece avukatlar tarafından yapılması, bu işlemlerin hem hukuka uygun olmasını sağlayacak hem de uyuşmazlık çıkmasını önleyerek adliyelerdeki iş yükünü azaltacak.
 6. Belli kıdemin üzerindeki avukat meslektaşlarımıza hususi damgalı pasaport yani yeşil pasaportun verilecek.
 7. Stajyer avukatların avukat yanında sigortalı çalışıp ücrete hak kazanabilecekler
 8. Kamu avukatlarının hem ek göstergelerinin düzenleneceği, mesleğe yakışır seviyeye getirileceği hem de hak ve yetkilerinin, statülerinin iyileştirilecek.
 9. Vatandaşlara hukuki himaye sigortası getirilecek.
 10. Kolluk amirleri bundan sonra daha büyük oranda hukuk fakültesi mezunları arasından seçilecek.
 11. Avukatların davada kullanacakları bilgi ve belgeye erişimlerini güçlendiren dolayısıyla avukatın sunduğu belgenin kabul görmesini sağlayan yargıyı da bu anlamda çok hızlandıran düzenlemeler yapılacak.
 12. Duruşma tutanaklarının elektronik sistemde tutulduğu, dolayısıyla hakimin zabıt katibine ‘yaz bakalım’ diye anladığı kadarını değil, ilgili herkesin ağzından çıkanın tutanağa geçtiği bir sistem devreye girecek.

Av.Mehmet CANSIZ

Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Total: 0 Average: 0]

Av.Mehmet CANSIZ

1972 yılında Ödemiş'te doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Ödemiş'te tamamladım. 1995 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini başarıyla tamamladım. 10 yıl özel bir şirkette üst düzey yöneticilik ve hukuki danışmanlık görevlerinde bulundum. 2007 Yılında serbest avukatlık yapmaya başladım. 2011 Yılından beri "CANSIZ HUKUK BÜROSU"nda kendi ofisiminde avukatlık hizmeti veriyorum. Evliyim, 3 çocuk babasıyım.

0 Comments

Bu yazımıza yorum yapmak ister misiniz?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
1
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by
%d blogcu bunu beğendi: